هَلْ مِنْ خَالِقٍ غَیْرُ اللَّهِ (فاطر/٣)

آیا آفریننده ای غیر از خدا هم هست ؟

چهار چیز که باید از امام حسین (ع) بیاموزیم

جی سبک ، بسم الله الرحمن الرحیم ، در مطلب چهار شیوه زندگی امام حسین که باید سرمشق خود قرار دهیم گردآوری شده است ، که از تاسوعا ، عاشورا و قیام امام حسین و سبک زندگی این امام بزرگوار می توان به این موضوع پی برد.

۱ – اخلاق

امام حسین (ع) نیز مانند جد خویش پیامبر اعظم (ص) خوش اخلاق ترین و مهربان ترین فرد زمان خود بود ، حضرت سید الشهدا (ع) هر گاه که توانایی بخشش و احسان نداشت، با گشاده رویی و رفتاری خوشایند و دلپذیر مراجعین را راضی می کرد. آن حضرت روزی نشسته بود که فردی رجوع کرد و اظهار داشت: ای پسر رسول خدا! لان شخص از من طلبکار است و می خواهد مرا زندانی کند. امام حسین (ع) فرمود: به خدا سوگند الآن هیچ پولی ندارم که بدهی تو را بپردازم. بدهکار گفت پس حداقل با او گفتگو کن تا شاید مقداری مهلت دهد. امام فرمود: من هیچ آشنایی با طلبکار تو ندارم. اما از پدرم علی (ع) شنیدم می گفت رسول خدا (ص) فرمود: هر کس در راه حل مشکل برادر با ایمان خود تلاش نماید چنان است که نه هزار سال خدارا عبادت کرده در حالیکه روزها روزه گرفته و شب ها را به عبادت گذرانیده باشد.

همچنین درباره جد امام حسین حضرت رسول آمده است که مردی یهود هربار که پیامبر را میدید بر سرش زباله خالی میکرد و او را مسخره میکرد ، روزی پیامبر دید که آن شخص نیست و از یارانش پرسید که این شخص کجاست و گفتند که در بستر بیماری است ، پس ان حضرت فرمود که باید به عیادتش برویم.

یا نقل میکنند که فردی به مادر پیامبر دشنام میداد (مادر تو فلان است …) و پیامبر به وی فرمود : اگر مادر من فلان است پس خدا مادرم را بیامرزد و اگر اینطور نیست خدا تو را بیامرزد.

۲ – اعتقاد

اعتقاد در شخصیت امام حسین (ع) موج میزد ، بطوری که این حضرت میگفت : اگر یزید خلیفه مسلمانان شود فاتحه اسلام خوانده است و با اینکه همه اصرار می کردند که دست از رفتن به کربلا بردارد ولی امام حسین (ع) در رفتن مصمم بود.

سیدالشهداء(ع) بر این باور تأکید می کرد و می فرمود:

«فلعمری ما الامام الّا الحاکم بالکتاب و القائم بالقسط الدائن بدین الحقّ الحابس نفسه علی ذات اللّه؛»

به جان خودم سوگند! امام نیست مگر کسی که بر اساس کتاب خدا حکم کند؛ برای عدالت قیام کند؛ متدیّن به دین حق باشد و جان خود را در راه خدا گرو بگذارد.

۳ – عاطفه

شاید پر رنگ ترین خاصیتی که در زندگی امام حسین (ع) به چشم می آید عاطفه در بین این امام و اعضای خانواده است ، از رابطه بین امام حسین (ع) و حضرت زینب ، حضرت رقیه گرفته تا رابطه پدرانه با حضرت علی اکبر و حضرت علی اصغر و یا حضرت ابوالفضل و همچنین یاران. بطوری که در شب عاشورا یارانی که دو دل بودند به اصرار امام حسین کربلا را ترک کردند.

امام حسین در صحرای کربلا طوری وارد شد که گویی به مهمانی وارد شده بهمراه خانواده … ، آیا کسی در میدان جنگ با خانواده خویش حضور می یابد؟

۴ – سیاست

معاویه و پسرش یزید عملاً تفکر «جدایی دین از سیاست» را رواج می دادند، به عنوان نمونه وقتی که معاویه بر خلافت نشست، بلافاصله به عراق آمد و در سخنرانی خود به مردم اخطار نمود که من با شما سرنماز و روزه نمی جنگیدم، بلکه می خواستم بر شما حکومت کنم و به مقصود خود رسیدم.

مرحوم علّامه طباطبایی (ره) در مورد این سخن معاویه، می گوید: «معاویه با این سخن اشاره می کرد که سیاست را از دیانت جدا خواهد کرد و نسبت به مقرّرات دینی ضمانتی نخواهد داشت و همه نیروی خود را در زنده نگه داشتن حکومت خود به کار خواهد بست و البته روشن است که چنین حکومتی سلطنت و پادشاهی است نه خلافت و جانشینی پیامبر خدا(ص)

امام حسین (ع) با قیام خونین خود نشان داد که مرز سیاست از دیانت جدا نیست ودر اسلام بین این دو هم گرایی و هماهنگی وجود دارد و هر وقت در رأس حکومت، زمامداران و حاکمانی فاسد قرار گیرند که لیاقت منصب حکومت و کشور داری را ندارند باید بر علیه آن ها شورید و از منصب حکومت عزل کرد.

 سلام، سرهندی هستم مدیر سایت گروه جنبش مردمی سبک زندگی اسلامی ، هدف از این سایت الگو گیری از سبک زندگی ائمه و بزرگان اسلام و ترویج سبک زندگی سالم در بین مردم می باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *