هَلْ مِنْ خَالِقٍ غَیْرُ اللَّهِ (فاطر/٣)

آیا آفریننده ای غیر از خدا هم هست ؟

پیاز و خواص آن در طب سنتی

جی سبک – پیاز غده­ای زیر زمینی است که از یک طرف به ریشه‌های افشانِ غده در زیرِ زمین و از طرف دیگر به ساقه‌ای لوله‌ای بر سطحِ زمین ختم می‌شود که ارتفاع آن گاهی به بیش از یک متر هم می‌رسد. شکل اصلی غده پیاز را فلس‌هایی به وجود می­آورند که به صورت پرده پرده روی هم جمع شده­اند. روی پیاز پوستی برای محافظت از آن در خاک وجود دارد.

در گذشته در فصل برداشت پیاز کشاورزان با نگاه به پوست پیاز، آب و هوای زمستان پیش رویشان را پیش بینی می­کردند. اگر پوست پیاز ضخیم و چرمی و پره­های آن هم سفت و ضخیم بود، به آن معنی بود که زمستان سختی در پیش است و اگر پوست پیاز نازک و نرم بود و راحت جدا می‌شد یعنی زمستانی معتدل در راه است. به همین شیوه می‌توان پیاز منطقه­ی سردسیر یا گرمسیر را با توجه به پوستش تشخیص داد.

پیاز یک چاشنی غذا و زود هضم است. در ایام نه چندان دور بسیاری از مردم خصوصا” کشاورزان وکارگران پیاز خام را با نان به عنوان غذا می‌خوردند.

زادگاه اصلی پیاز به­ درستی مشخص نیست. در بعضی از کتب آن را بومی اسپانیا ذکر کرده‌اند. کتاب تحفه‌ی حکیم مومن زادگاه پیاز را ایران باستان معرفی کرده و درباره‌ی آن خواص فراوانی نام برده است.

پیازطبیعت گرم و خشک دارد.

قسمت مورد استفاده: ‌ریشه

خواص پیاز

خواص درمانی و روش مصرف

پاک‌کننده‌ی محیط از هر نوع میکروب و ویروس: پیاز به علت دارا بودن گوگرد، میکروب‌کش خوبی است. مقداری پیاز را پوست کنده، در اطراف محیط خانه یا ساختمان بگذارید و دو تا سه ساعت بعد آن‌ها را از محل دور کنید.

تب در کودکان: مقداری پیاز  را پوست کنده، حلقه حلقه کنید و روی شکم و ران‌های کودک بگذارید. یک یا دو ساعت بعد آن‌ها را جمع کنید و بیرون بریزید و دوباره تکرار کنید. همچنین می­توانید مقداری پیاز را پوست کنده، خرد نمایید و بر بالین کودک بگذارید و چند ساعت دیگر بیرون بریزید. این کار را چند بار تکرار کنید.

ضد عفونی چشم: پوست کردن یا خردکردن پیاز باعث ریزش اشک از چشم‌ها ‌می‌شود. این عمل حلقه‌های چشم را ضدعفونی می‌کند و مانند یک شست و شوی طبیعی چشم را از آلودگی‌ها و بیماری‌هایی مانند تراخم حفظ می‌کند.

اشک چشم

بی‌خوابی: یک یا دو عدد پیاز متوسط را بدون پوست خرد کنید و با یک لیتر آب آن را خیس کنید تا یک شب بماند. ظهر  روز بعد یک لیوان از آن را با نصف لیوان آب کاهو مخلوط کرده و بعد از غذا میل کنید. شب یک ساعت قبل از خواب این کار را تکرار کنید.

پروستات و ورم پاها: کنار غذا مقداری پیاز خام میل کنید و خوب آن را بجوید.

تقویت قوای جنسی: صد و پنجاه گرم پیاز رنده شده را با صد گرم عسل به­خوبی مخلوط کنید. بیست و چهار ساعت بعد آن را در صافی بریزید و صاف کنید. صبح نیم ساعت قبل از صبحانه دو قاشق از آن را میل کنید.

صرع: برای به هوش آوردن افراد صرعی یا کسی که غش کرده است می‌توانید یک عدد پیاز را از وسط نصف کرده جلوی بینی شخص بگذارید.

اسهال کودکان: یک عدد پیاز قرمز را خرد کنید و با دو لیوان آب آهسته بجوشانید. بعد از دو ساعت صاف کنید. هر ساعت یک بار کمی به کودک بخورانید.

درد دندان: پیاز را رنده کنید و با پنبه آب آن را روی دندان بگذارید.

گرفتگی بینی: یک یا دو قطره آب پیاز را در بینی بچکانید.

عقرب‌زدگی: پیاز را له کنید و روی محل بگذارید. هر چند دقیقه یک بار پیاز جدید را جایگزین کنید.

 زگیل: پیاز رنده شده را  با کمی عسل و کمی گلاب و مقداری نمک به صورت خمیری درآورید و روی محل بگذارید و یکی دو ساعت بعد بشویید. این کار را تا بهبودی روزی دوبار تکرار کنید.

مفید برای درمان بند آمدن و تکرر ادرار: مقداری پیاز تازه را رنده کنید و روی مثانه قرار دهید. برخی از این مشکلات به دلیل تورم در ناحیه مثانه است که ادرار کامل تخلیه نمی شود و تکرر و بند آمدن ادرار از پیامد های آن است

نکته­ ها
پیاز را قبل از مصرف هرگز پوست نکنید بلکه همان زمان که نیاز دارید آن را پوست کرده، میل کنید.
پیاز نفخ‌آور است. برای برطرف‌کردن نفخِ آن بعد از مصرف کمی قند، شکر یا عسل میل کنید.

منبع : حکیم تهرانیسلام، سرهندی هستم مدیر سایت گروه جنبش مردمی سبک زندگی اسلامی ، هدف از این سایت الگو گیری از سبک زندگی ائمه و بزرگان اسلام و ترویج سبک زندگی سالم در بین مردم می باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *