هَلْ مِنْ خَالِقٍ غَیْرُ اللَّهِ (فاطر/٣)

آیا آفریننده ای غیر از خدا هم هست ؟

پاهایتان را روی هم نیندازید!

جی سبک – طریقه نشستن صحیح بر روی مثلا یک مبل، شامل قرار دادن کف هر دو پا بطور مستقیم بر روی زمین است. اما متاسفانه بسیار دیده شده که فرد با متمایل شدن به یک سمت، بیشتر وزن خود را با قرار دادن پاها بر روی یکدیگر به آن سمت از بدن انتقال می دهد.

چرا پاهایمان را روی هم نیندازیم؟

نشستن در وضعیتی که یک پا را بر روی پای دیگر قرار داده اید، باعث متمایل شدن نشیمنگاه به یک سمت شده که این خود باعث چرخش یکی از استخوان های لگن می گردد. از آنجاییکه لگن پشتیبان ستون فقرات شما است، در این حالت چرخشی به یک سمت و عدم ثبات، فشار مضاعفی بر گردن و قسمت های میانی و تحتانی کمر وارد می شود. در نتیجه با ادامه دادن به این نوع نشستن (قرار دادن یک پا بر روی پای دیگر)، فشار بیشتری به ستون فقرات وارد شده و در دراز مدت باعث بروز مشکلات جسمی خواهد شد. از جمله مشکلات پیش آمده، درد گردن، کمر درد و یا حتی بروز دیسک کمر می باشد. اگر به حالت نشستن خود شک دارید، دقت کنید که زانو تا مچ پای تان نسبت به موقعیت لگن، تشکیل زاویه قائمه (یا ۹۰ درجه) دهد.

پاهایتان را روی هم نیندازید (2)

خون موجود در وریدهای پا می بایستی برخلاف جاذبه زمین بسمت قلب برگردانده شود. انجام این عمل به تنهایی برای بدن کاری سخت محسوب می شود، چه رسد به اینکه یک پا بر روی پای دیگر قرار گیرد (مقاومت در برابر گردش خون افزایش خواهد یافت). به بیانی دیگر، بدن شما فشار خون را افزایش می دهد تا بتواند خون را بسمت قلب بازگرداند.
شما معمولا متوجه نشانه های این افزایش فشار خون نخواهید شد، اما تکرار این رخداد در درازمدت به سلامتی شما آسیب می رساند. لذا از همین الان تصمیم به تغییر این عادت بگیرید.

قرار گرفتن یک پا بر روی پای دیگر در ناحیه زانو، عصب پرونئال را تحت فشار قرار می دهد. عصب سیاتیک در بالای زانوبه دو شاخه به نام عصب تبیال و عصب پرونئال تقسیم میشود. عصب پرونئال بعنوان عصب اصلی پا از زیر زانو رد شده و تا پشت پا پایین می‌آید. فشار مزبور باعث بی حسی و فلج موقت بعضی از عضلات پا می گردد تا حدی که در برخی موارد قادر به بالا بردن مچ پا نخواهید بود (آنچه که ما تحت عنوان سوزن سوزن شدن پا از آن یاد می کنیم).

پاهایتان را روی هم نیندازید (3)

آسیب های وارده

  • افزایش فشار خون
  • التهاب و تضعیف سیاهرگها
  • ایجاد لخته خون
  • وریدهای واریسی
  • بهم خوردن تراز مفصل لگن
  • اثر روی اعصاب و عروق پا

پاهایتان را روی هم نیندازید!سلام، سرهندی هستم مدیر سایت گروه جنبش مردمی سبک زندگی اسلامی ، هدف از این سایت الگو گیری از سبک زندگی ائمه و بزرگان اسلام و ترویج سبک زندگی سالم در بین مردم می باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *