هَلْ مِنْ خَالِقٍ غَیْرُ اللَّهِ (فاطر/٣)

آیا آفریننده ای غیر از خدا هم هست ؟

هندوانه و خواص آن در طب سنتی

جی سبک – بوته هندوانه گیاهی یک ساله این میوه از خویشاوندان نزدیک خربزه ها بوده و ساقه های گیاه خزنده و دارای برگ های پهن می باشد گل های آن کوچک و میوه آن بستگی به نوع تخم و کشت آن دارد :

گرد کروی ، کشیده ، تخم مرغی نوع گرد آن را به طور دیم در مناطقی که باران بیشتر می بارد می کارند چون این نوع به واسطه ریشه های خود از اعماق زمین آب می گیرند تخم هندوانه بعد ریشه گذاردن از تغذیه ریشه گونه­ها بهره می گیرند گونه کروی قبل از فرا رسیدن بهار به عنوان نوبر بهاری وارد بازار می گردد گونه های دیگر اوایل بهار کشت می کنند در اواخر ماه خرداد به بازار فروش می رسد البته به منطقه کشت بستگی دارد گاهی زودتر گاهی با چند روزی تاخیر .

تاریخچه هندوانه

هندوانه در اصل بومی هند است در حدود دو هزار سال قبل از ریاض تخم آن را به ایران آوردند در اوایل آن را خربزه هندی می گفتند با گذشت زمان آن را هندوانه لقب دادند چرا خربزه هندی گفته شد؟ و چرا لقب هندوانه به آن داده شد؟ در ابتدا هر کالایی که توسط تاجران هندی که خارجی بودند وارد ایران می شد مردم آن را فرنگی لقب می دادند چون تمام کشورها را به نام فرنگ می شناختند برای مثال گوجه وارد ایرا ن شد فوری به نام فرنگی نام گذاری شد همان طور هویچ فرنگی انگور فرنگی جعفری فرنگی نامبرده می شود هنوز هم عادت است بگذریم امروزه هندوانه کشور ایران در بسیاری از کشورها از لحاظ بزرگی ، شیرینی و  طعم شهرت جهانی پیدا کرده چندی قبل خودم شاهد بودم که در بندر عباس هندوانه را به یکی از کشورهای همسایه خلیج فارس در لنج بار می­زدند هندوانه ها بسیار بزرگ بودند خیلی جالب توجه مردمی بود که لب اسکله ایستاده بودند شده بود تا حدودی هندوانه ها یکنواخت بودند از افرادی که هندوانه ها را برای جا دادن در لنج دست به دست می کردند پرسیدم  وزن آن ها در حدود چند کیلو می باشد ؟  سی پنج تا سی هفت . بعد یکی از هندوانه ها را نشان داد وزن دقیق آن با بر چسب روی هندوانه بود وزن سی و شش کیلو داشت طول و قطعه نام کشور مزرع کشت نام صادر کننده به عربی و لاتین نوشته بود اینجا بود به ایرانی بودنم افتخار کردم نه برای صادرات هندوانه بلکه از اینکه با چه نظمی و ترتیب نام ایران افتخار آفرین  را برچسب کرده بودند با پرچم سه رنگ به کشور دیگری صادر می کنند .

هندوانه طبیعت سرد و مرطوب دارد.

قسمت مورد استفاده :  میوه

هندوانه و خواص آن (1)

خواص درمانی و روش مصرف

سوزاک : چنانچه خدای نکرده سوزاک گرفته اید یک عدد هندوانه رسیده کوچک نوع گرد آن را تهیه کرده بعد مقداری خاک رس را نرم کوبیده بعد با الک نرم الک کنید. با خاک آماده شده گل درست کنید گل باید مانند گلی شود که کوزه گران با آن کوزه درست می کنند گل را در محلی تخت و صاف مانند یک برگ نازک یکنواخت پهن کرده با ضخامتی دو سانتی متر یک اندازه به دست آید در خاتمه هندوانه وسط سفره گل به دست آمده بگذارید اطراف گل را روی هندوانه جمع کرده بعد لب های اضافی را با کارد ببرید تا گل به طور کامل بدون کم و زیاد سطح هندوانه را بپوشاند چون خوب آماده گردید مقداری خاک زغال نرم را سوزانده تا خاکستری نرم و بسیار داغ به دست آید وسط آتش را باز کرده هندوانه آماده شده پوشیده از گل را در آتش قرار دهید و اطراف آتش را جمع کرده روی سطح هندوانه بپوشید یکی دو ساعت بعد آتش با احتیاط از روی هندوانه کنار بزنید با جارو اطراف و روی سطح هندوانه را از خاکستر پاک کنید یک ساعت دیگر صبر کنید تا آن را خنک شود چون از سرد شدن آن اطمینان پیدا کردید به اندازه قطر آلت تناسلی خود به شکل دایره گل را از روی هندوانه بتراشید بعد با کاردی باریک هندوانه را سوراخ کنید آهسته آهسته آلت خود را وارد هندوانه کنید  اگر در همین حین ارضا شدید چه بهتر اگر هم نشد مانعی ندارد این دستور در سه نوبت به انجام برسانید مرتب چه قبل و چه بعد باید پنج گرم شیر خشت را در سه لیوان آب هندوانه تهیه شده از قبل حل کرده در یخچال نگه داری شود روزی سه مرتبه یک لیوان از آن را بنوشید تا شش روز ادامه دهید برای برطرف کردن آن بکوشید دستور ذکر شده سال ها است که آزموده شده و نتایج مطلوبی هم به دست آمده

رفع انواع التهاب : هندوانه منبع غنی از ویتامینA و ویتامینC می باشد. این میوه پرفایده التهاباتی را که در بیماری هایی مثل آسم، تصلب شرائین، سرطان روده و التهاب مفاصل وجود دارد، از بین می برد.

غنی از آنتی اکسیدان : همچنین منبع خیلی خوبی از آنتی اکسیدان بنام لیکوپن می باشد. لیکوپن یک رنگدانه شیمیایی است که باعث ایجاد رنگ قرمز در هندوانه می شود و اثرات ضد اکسیدانی قوی دارد. این آنتی اکسیدان به تمامی نقاط بدن رفته و رادیکال های آزاد را خنثی می کند.

رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که باعث تخریب بسیاری از بافت های بدن می شوند.

اثرات تخریبی رادیکال های آزاد در بدن شامل موارد زیر است:

۱- باعث اکسیده شدن کلسترول می شوند، در نتیجه کلسترول به دیواره رگ های خونی می چسبد و می تواند باعث بروز حملات قلبی و سکته شود .

۲- باعث انقباض و بسته شدن راههای تنفسی و درنتیجه تشدید حملات آسم می شوند.

۳- باعث افزایش التهابات ناشی از استئوآرتریت۱ و آرتریت روماتوئید۲ می شوند، در نتیجه تخریب مفاصل را در این شرایط بیشتر می کنند .

۴- باعث آسیب سلول های دیواره روده و تبدیل آنها به سلول های سرطانی می شوند .

خوشبختانه ویتامینC و بتا کاروتن بعنوان آنتی اکسیدان های قوی ( که هر دو در هندوانه به مقدار فراوان وجود دارند)، رادیکال های آزاد را به دام انداخته و از اثرات مخرب آنها در بدن جلوگیری می کنند .

یک لیوان هندوانه ۲۰درصد نیاز روزانه به ویتامینC و ۱۴ در صد نیاز روزانه به ویتامینA را تامین می کند.

 هندوانه و خواص آن (1)

غنی از ویتامین  و مواد معدنی : هندوانه از لحاظ ویتامین های گروه B نیز که برای تولید انرژی لازم هستند، غنی است و منبع خوبی از ویتامین هایB1،B6،B5، بیوتین (یک نوع ویتامینB) و نیز منیزیوم، پتاسیم و فیبر غذایی است. پس می توان گفت که دارای ارزش غذایی بالایی است.

 تشنگی و عطش : هندوانه تشنگی و عطش شدید را برطرف می کند.

فشارخون بالا : پتاسیم موجود در هندوانه برای کاهش فشار خون مفید است.

تب ، دفع اخلاط : به تنهایی یا با شیر خشت بعنوان داروی خنکی برای بیماران مبتلا به تب و بیماریهای عفونی و بر طرف کردن اخلاط بدن مفید است

ازدیاد شیر مادر : آب هندوانه زیاد کننده ی شیر مادر است.

نقرص ، رماتیسم ، کبد ، صفرا : هندوانه برای مبتلایان به نقرص و رماتیسم مزمن و کسانی که به نارسایی کبدی و بیماری های کبدی و کیسه ی صفرا مبتلا هستند مفید است.

تصفیه خون : هندوانه از بهترین عوامل تصفیه کننده ی خون است.

حرارت بدن ، سرفه : مربای پوست هندوانه برای دفع حرارت بدن و رفع تشنگی مفید است و سرفه را درمان می کند.

تقویت معده : مربای پوست هندوانه برای ضعف معده، تقویت هاضمه،یبوست و درد سینه مفید است.

وسواس : اشخاصی که به وسواس مبتلا هستند، چنانچه روزانه مقداری مربای پوست هندوانه را که با عسل طبیعی تهیه شده است، بخورند حالت وسواس آنها به مرور برطرف خواهد شد.

نکات مهم : بهترین زمان خوردن هندوانه بین ۲ وعده غذاست که غذای قبلی هضم شده باشد.خوردن هندوانه بلافاصله پس از غذا یا ناشتا بسیار مضر است و در هضم غذا اختلال ایجاد می کند و باعث نفخ می شود . همچنین نباید آنرا با میوه های دیگر مخلوط کرد زیرا تولید نفخ شکم می کند .

هندوانه برای اشخاص سرد مزاج و آنهائیکه دارای معده سرد می باشند مناسب نیست . اینگونه اشخاص اگر می خواهند هندوانه بخورند باید آنرا با شکر ، ویا عسل و یا گل قند بخورند .

همچنین هندوانه در اشخاص سرد مزاج باعث درد مفاصل و ضعف جنسی می شود .

هندوانه برای افرادی که دچار سندروم روده تحریک پذیر یا (IBS)کولیت روده هستند مضر استو

منبع : حکیم تهرانیسلام، سرهندی هستم مدیر سایت گروه جنبش مردمی سبک زندگی اسلامی ، هدف از این سایت الگو گیری از سبک زندگی ائمه و بزرگان اسلام و ترویج سبک زندگی سالم در بین مردم می باشد.


3 نظر برای “هندوانه و خواص آن در طب سنتی

  1. کیان

    با سلام ممنون بابت سایت خوب شما تسمه نقاله کیان پارسhttps://parsconveyorbelt.com/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%AA%D8%B3%D9%85%D9%87-%D9%86%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87-%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1-%D9%86%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *