هَلْ مِنْ خَالِقٍ غَیْرُ اللَّهِ (فاطر/٣)

آیا آفریننده ای غیر از خدا هم هست ؟

نکات مهم درمورد نوشیدن آب در ماه رمضان

نکات مهم درمورد نوشیدن آب در ماه رمضان

جی سبک – بسم الله الرحمن الرحیم ، در ماه مبارک رمضان بدلیل طولانی بودن ساعات روزه داری بدن مقدار قابل توجهی آب از دست می دهد و بایستی در افطار و سحر طوری برنامه ریزی نمود که این مقدار از دست رفته را جبران کرد در این مطلب به نکاتی در این مورد می پردازیم :

با توجه به طبع و مزاجی که اکثر مردم ایران دارند عطش زیادی به افراد عارض می شود و نکاتی چند را باید یادآور شد که به شرح ذیل می باشد:
۱ – باز کردن روزه با هر نوع نوشیدنی سرد به علت نبود غذایی که با آن مخلوط شود و گرمای بالای معده بعد از روزه داری موجب جمع شدن معده شده و پیرو آن موجبات سردی اعضای رئیسه مانند مغز، کبد، قلب و بیضتین را فراهم کرده که ضعف حرارت غریزی را در آن اعضاء به دنبال دارد و بیماریهایی از قبیل دیابت، ام اس، نازایی، رعشه(پارکینسون) و …. را پدید می آورد.
۲ – اگر موقع افطار عطش، بسیار باشد برای رفع آن کمی آب گرم بنوشید، یا بهمراه عسل یا خرما که باعث ذوب شدن و لطیف شدن و از بین رفتن خلطی که باعث عطش می شود، میل کنند.

نکات مهم درمورد نوشیدن آب در ماه رمضان

(وَ لِكُلِّ شَیْ‏ءٍ زَكَاةٌ وَ زَكَاةُ الْأَبْدَانِ الصِّیَامُ) الكافی ج ۴ ص۶۲
برای هر چیزی زکات است و زكات بدن هم روزه گرفتن است.
۳ – خوردن آب قبل و بعد از غذا، هضم را با مشکل روبرو می کند.
۴ – آشامیدن آب در بین غذا مضر بوده خصوصا در افرادی که دارای معده سرد هستند و باعث پراکنده شدن غذا در معده شده که مانع جمع شدن غذا در قعر معده شده که هضم در آنجا قویتر است.
۵ – آب سرد بعد از خوردن شیرینی یا ترشی و بعد از میوه ها بخصوص میوه هایی مرطوب باعث فساد معده می شود.
۶ – به سرعت آب ننوشید بلکه بتدریج و حداقل در سه نفس.
۷ – بهترین زمان آشامیدن آب زمانیست که غذا از دهانه معده گذشته باشد(تقریبا دو ساعت بعد از غذا).
۸ – آب در وسط خواب و بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب به جهت مواردی که ذکر شد و آنکه باعث ایجاد امراض عصبی مثل سستی اعضاء و رعشه و امثال اینها می گردد، مضر است.

image_pdfخروجی PDFimage_printچاپ


سلام، سرهندی هستم مدیر سایت گروه جنبش مردمی سبک زندگی اسلامی ، هدف از این سایت الگو گیری از سبک زندگی ائمه و بزرگان اسلام و ترویج سبک زندگی سالم در بین مردم می باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *