«مِنْهَا خَلَقْنَاكُمْ وَفِيهَا نُعِيدُكُمْ وَمِنْهَا نُخْرِجُكُمْإِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ (الحجرات۱۳)»


همانا گرامی ترین شما در نزد خدا با تقواترین شماست.

نکات مهم درمورد نوشیدن آب در ماه رمضان

جی سبک – بسم الله الرحمن الرحیم ، در ماه مبارک رمضان بدلیل طولانی بودن ساعات روزه داری بدن مقدار قابل توجهی آب از دست می دهد و بایستی در افطار و سحر طوری برنامه ریزی نمود که این مقدار از دست رفته را جبران کرد در این مطلب به نکاتی در این مورد می پردازیم :

با توجه به طبع و مزاجی که اکثر مردم ایران دارند عطش زیادی به افراد عارض می شود و نکاتی چند را باید یادآور شد که به شرح ذیل می باشد:
۱ – باز کردن روزه با هر نوع نوشیدنی سرد به علت نبود غذایی که با آن مخلوط شود و گرمای بالای معده بعد از روزه داری موجب جمع شدن معده شده و پیرو آن موجبات سردی اعضای رئیسه مانند مغز، کبد، قلب و بیضتین را فراهم کرده که ضعف حرارت غریزی را در آن اعضاء به دنبال دارد و بیماریهایی از قبیل دیابت، ام اس، نازایی، رعشه(پارکینسون) و …. را پدید می آورد.
۲ – اگر موقع افطار عطش، بسیار باشد برای رفع آن کمی آب گرم بنوشید، یا بهمراه عسل یا خرما که باعث ذوب شدن و لطیف شدن و از بین رفتن خلطی که باعث عطش می شود، میل کنند.

نکات مهم درمورد نوشیدن آب در ماه رمضان

(وَ لِكُلِّ شَیْ‏ءٍ زَكَاةٌ وَ زَكَاةُ الْأَبْدَانِ الصِّیَامُ) الكافی ج ۴ ص۶۲
برای هر چیزی زکات است و زكات بدن هم روزه گرفتن است.
۳ – خوردن آب قبل و بعد از غذا، هضم را با مشکل روبرو می کند.
۴ – آشامیدن آب در بین غذا مضر بوده خصوصا در افرادی که دارای معده سرد هستند و باعث پراکنده شدن غذا در معده شده که مانع جمع شدن غذا در قعر معده شده که هضم در آنجا قویتر است.
۵ – آب سرد بعد از خوردن شیرینی یا ترشی و بعد از میوه ها بخصوص میوه هایی مرطوب باعث فساد معده می شود.
۶ – به سرعت آب ننوشید بلکه بتدریج و حداقل در سه نفس.
۷ – بهترین زمان آشامیدن آب زمانیست که غذا از دهانه معده گذشته باشد(تقریبا دو ساعت بعد از غذا).
۸ – آب در وسط خواب و بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب به جهت مواردی که ذکر شد و آنکه باعث ایجاد امراض عصبی مثل سستی اعضاء و رعشه و امثال اینها می گردد، مضر است.بسم الله الرحمن الرحیم ، سرهندی هستم مدیر سایت جنبش مردمی احیای سبک زندگی اسلامی ، هدف ما از گردآوری این سایت الگو گیری از بزرگان اسلام و ترویج زندگی سالم است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *