هَلْ مِنْ خَالِقٍ غَیْرُ اللَّهِ (فاطر/٣)

آیا آفریننده ای غیر از خدا هم هست ؟

فواید قنداق پیچی فرزندان

جی سبک ، بسم الله الرحمن الرحیم ، آکادمی طب اطفال امریکا (AAP)، «قنداق‌پیچ کردن» نوزادان را تایید کرده و نوشته اگر این کار به درستی انجام شود، کیفیت خواب نوزادان را بالا خواهد برد و به آرامش آن‌ها کمک خواهد کرد. نوزادان می‌توانند از بدو تولد تا زمانی که همیشه به پشت می‌خوابند قنداق‌پیچ شوند. منظور این است که وقتی خودشان توانستند غلت بزنند، دیگر نباید آن‌ها را در قنداق پیچید. بسیاری از پرستاران در بیمارستان‌های امریکا نیز نوزادان را در بدو تولد در پتو قنداق‌پیچ می‌کنند.

فواید قنداق پیچی فرزندان

  • قنداق باعث می‌شود نوزاد احساس امنیت بیشتری کند، چون در فضایی شبیه به رحم مادر قرار می‌گیرد. 
  • قنداق از دست و پا زدن بی‌دلیل نوزاد جلوگیری کرده و از اینکه نوزاد به صورت خود آسیب برساند، ممانعت می‌کند. 
  • کمک می‌کند تا نوزاد به یک‌باره از خواب نپرد.
  • وقتی نوزاد را قنداق می‌کنید، در آغوش کشیدن او راحت می‌شود و به این ترتیب سر و بدنش را به سادگی می‌توانید کنترل کنید.

نکات مهم در قنداق پیچی فرزندان

اول) اینکه از یک پارچه‌‌ی لطیف و ترجیحاً منعطف استفاده کنید؛ یعنی وقتی دور نوزاد پارچه می‌پیچید، فرم بدن نوزاد را به خود بگیرد. پیدا کردن چنین پارچه‌ای راحت نیست، پس روی آن متمرکز نشوید. در طول تاریخ مادرهای زیادی با پارچه‌های معمولی بچه‌های‌شان را قنداق کردند و موفق هم بوده‌اند. نکته‌ی دوم اینکه برای نگه داشتن دست و پای نوزاد حتماً از یک نفر کمک بگیرید. اگر نوزاد شما با پستانک آرام می‌شود و دست و پا نمی‌زند، از این وسیله کمک بگیرید. سومین نکته اینکه نیازی نیست حتماً پاهای نوزاد را هم محکم ببندید. اغلب بچه‌ها همین که دست‌های‌شان بسته باشد، آرام می‌شوند. چهارم اینکه قنداق را می‌توانید روی لباس هم ببندید و نکته‌ی آخر اینکه یادتان باشد ما در این روش مثل روش سنتی از بند قنداق استفاده نمی‌کنیم و فقط از پارچه استفاده می‌کنیم. البته می‌توانید برای قنداق کردن، فقط نوزاد را پوشک کنید و بعد پارچه را دورش بپیچید.

دوم) هر چیز سنتی‌ای الزاما بد نیست. مادری با گلایه از این طرز تفکر که هر چه به سنت ما بر می‌گردد را اشتباه و هر چیزی که به غرب بر می‌گردد را درست می‌دانیم، می‌گوید: «متاسفانه این باور در جامعه‌‌ی نوین شرقی وجود دارد که هر چه به سنت ما برمی‌گردد اشتباه است و هر چه به غرب متصل باشد، درست است. یک مادری برای من پیام گذاشته بود: «مگر عهد قجر است که بچه را قنداق می‌کنید؟» برایش نوشتم: «شما یک سرچ کوچک بفرمایید، ببینید تمام پیج‌های خارجی پر از نوزادهای قنداق شده است». گفت: «پس من هم حتماً روی نوزادم امتحانش می‌کنم» تا این حد غربزدگی بیداد می‌کند!

منبع : فردا نیوز

image_pdfخروجی PDFimage_printچاپ


سلام، سرهندی هستم مدیر سایت گروه جنبش مردمی سبک زندگی اسلامی ، هدف از این سایت الگو گیری از سبک زندگی ائمه و بزرگان اسلام و ترویج سبک زندگی سالم در بین مردم می باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *