هَلْ مِنْ خَالِقٍ غَیْرُ اللَّهِ (فاطر/٣)

آیا آفریننده ای غیر از خدا هم هست ؟

کشتن شیطان توسط حضرت مهدی

ظهور امام زمان و مهلت شیطان در روایات

جی سبک، بسم الله الرحمن الرحیم، در آيات آمده كه شيطان را تاوقت معلوم فرصت داده شده است و در روايات وقت معلوم را زماني مي‎دانند كه حضرت علي (ع) رجعت نمايند كه با او مي‎جنگند و به ياري رسول اكرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ او را خواهند كشت پس از مرگ او آيا شرّ از بين مي‎رود و اگر از بين برود اعمال نيك صالحان پس از آن چگونه اجر داده خواهد شد چون شرّي وجود ندارد كه آنها بخواهند خود را از آن باز دارند؟ پس اجرشان بي‎معنا مي‎شود؟

پاسخ :

بنا به ادّله ذيل، تا بشري در كرة خاكي نَفَس مي‎كشد، شيطان در كمين اوست تا نَفَس معنويتش را بگيرد.
پس در دنيا روزي پيش نمي‎آيد كه انسان باشد امّا شيطان نباشد.
و رواياتي كه از كشته شدن شيطان خبر مي‎دهند، متفاوتند، برخي از كشته شدن او توسط پيامبر اكرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ سخن مي‎گويند. و برخي از قتل او توسط حضرت حجت (عج) و… و دربرابر اين روايات بعضي از خبرها از زنده بودنش به اندازة طول عمر بشر در دنيا مي‎گويند (فلسفة وجودي) و آراء دانشمندان اسلامي هم تأييد كننده همين قول است. و از اين رو بعضي از محققين مثال و ذكر نام كشته شدن شيطان را كنايه از قطع نفوذ وسوسه‎هاي او دانسته‎اند؛ يعني روزي مي‎رسد كه با ظهور حضرت مهدي (عج) كيد و دام‎هاي شيطان رنگ مي‎بازد و جز خستگي و نااميدي چيزي عايد شيطان نمي‎شود.
و اگر شيطان هم كشته شود، فرزنداني كه از جنس و نسل بشر دارد راه او را با كمك گرفتن از غريزه‎هايي كه در نهاد انسان است ادامه مي‎دهند. گفتني است در روايات از كشته شدن ابليس خبر مي‎دهند نه شيطان و بعيد است حتي در فرض شما شيطان‎هاي ديگر بعد از او بمانند.

قاتل شیطان کیست

هم اكنون به ذكر برخي از روايات وارده و نظر بعضي از مفسران قرآن كريم مي‎پردازم تا پاسخ روشن شود.
روايت: وهب بن جميع مي‎گويد: از حضرت صادق ـ عليه السّلام ـ پرسيدم اينكه خداوند به شيطان فرمود: (فَإِنَّكَ مِنَ الْمُنْظَرِينَ إِلى يَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلُومِ)[۱]، «آري به تو (شيطان) مهلت داده خواهد شد تا روز معين» اين وقت معلوم چه زماني خواهد بود؟ فرمود: «آيا پنداشته‎اي اين روز، روز قيامت است؟ خداوند تا روز قائم (عج) به شيطان مهلت داده است. وقتي خداوند او را مبعوث مي‎كند حضرت به مسجد كوفه مي‎رود. در آن هنگام شيطان در حالي كه با زانوان خود راه مي‎رود، (اجازه قيامت مي‎دهد) به آنجا مي‎آيد و مي‎گويد:, اي واي بر من از امروز!
حضرت مهدي (عج) پيشاني او را مي‎گيرد و گردنش را مي‎زند و آن هنگام روز وقت معلوم است كه مهلت شيطان به پايان مي‎رسد».[۲]

منبع : جنبش ۳۱۳

image_pdfخروجی PDFimage_printچاپ


سلام، سرهندی هستم مدیر سایت گروه جنبش مردمی سبک زندگی اسلامی ، هدف از این سایت الگو گیری از سبک زندگی ائمه و بزرگان اسلام و ترویج سبک زندگی سالم در بین مردم می باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *