هَلْ مِنْ خَالِقٍ غَیْرُ اللَّهِ (فاطر/٣)

آیا آفریننده ای غیر از خدا هم هست ؟

شخصیت امیر مومنان را بشناسید

جی سبک – بسم الله الرحمن الرحیم ، امام علی (ع) قدرت خداوند متعال و امام اول مسلمین قدرت در کنار مهربانی ،رافت ،تواضع و ترس از خدا ، ادب و متانت حضرت علی (ع) مثال زدنی است ، عبادت حضرت علی (ع) طوری بود که حضرت امام سجاد (ع) به آن غبطه می خورد و عبادت حضرت علی را تحسین میکرد.

قدرت بی نظیر حضرت علی (ع)

قدرت بدنی بی نظیر حضرت علی علیه السلام را باید در ردیف معجزات و کرامات به حساب آورد. تاریخ جهان هیچ شخص دیگری را با چنین نیروی جسمانی فوق العاده سراغ ندارد. توانایی بدنی آن حضرت، همان گونه که خود آن بزرگوار فرمودند، یک قدرت عادی و معمولی نبوده، بلکه قدرت الهی و خدایی بود که از ایمان نیرومند او به خدا نشات می گرفت. شاید خداوند خواسته از طریق این قدرت بدنی فوق طبیعی، ارتباط آن حضرت با عالم فوق طبیعت را به مردم بفهماند و آن ها را متوجه شایستگی او برای زمام داری و رهبری جامعه اسلامی پس از رسول خدا علیه السلام سازد، زیرا کسی می تواند جانشین پیامبر عظیم الشان شود که همانند وی با عوالم بالا در ارتباط بوده و از هر جهت، توان فوق بشری برای اداره جوامع انسانی داشته باشد؛ و چنین شخصی- بدون تردید- کسی جز علی علیه السلام نبوده است.

D'

نمونه ای از ویژگی های شخصیتی حضرت علی (ع)

  • اميرمومنان علي عليه‌السلام نيز در صله رحم پيشتاز بوده است؛ چنانچه فرموده است :«هيچ كس در پذيرش دعوت حق و صله رحم، چون من پيشتاز نبوده است.»
  • بسیار میهمان نواز بود و بسیار به این امر علاقه داشت.
  • به نسبت های فامیل اهمیت میداد و ارزش آن را بالا می دانست.
  • تسلط و تكلم به لهجه ها و زبان ملتهاي جهان، حتي گويشهاي محلي كه البته غير از عربي، تلكم به زبانهاي فارسي، تركي، عبري، لاتين و هندي در تاريخ زندگي ايشان درج گرديده است.
  • علوم مختلف را تدریس می نمود نظیر : عرفان، فقه، علوم قرآني، فلسفه و … در سنين جوانی
  • تسلط كامل بر تورات و انجيل (علاوه بر قرآن) داشت.
  • شناخت تاريخ گذشتگان و تاريخ ملل ديگر (ازجمله ايران و تاريخ آن)
  • موقعى كه حمله می‌كرد و صیحه می‌زد شیر خدا بود و هنگام جود و احسان پدر یتیمان بود.
  • و کمالات بسیاری که قابل توضیف نیست…

D'

شخصیت حضرت علی (ع) در خانواده

در روايتي آمده است كه پيغمبر اكرم صلي‌الله‌عليه‌وآله :

امور مربوط به اين كانون گرم را ميان امام علي عليه‌السلام و فاطمه سلام‌الله‌علي‌ها تقسيم كرده بود؛ به اين شكل كه علي عليه‌السلام، موظف بود كارهاي بيرون از خانه را انجام دهد و فاطمه سلام‌الله‌علي‌ها، به امور داخل خانه مي‌رسيد و از تقسيم كار، بسيار راضي و خشنود بود.

امام علي عليه‌‍‌السلام، در خانه نيز به فاطمه سلام‌الله‌علي‌ها، كمك مي‌كرد و از بار سنگين كارهاي داخل خانه كه بر دوش او بود، مي‌كاست. حضرت در خانه، عدس پاك مي‌كرد، خانه را جارو مي‌زد و در آسياب كردن جو به فاطمه سلام‌الله‌علي‌ها ياري مي‌داد.

روزي پيامبر اكرم صلي‌الله‌عليه‌وآله به خانه علي عليه‌السلام و فاطمه سلام‌الله‌علي‌ها آمد و ديد آنان مشغول آسياب كردن هستند؛ فرمود: «كدام يك از شما بيشتر از ديگري خسته شده است؟ حضرت علي پاسخ داد:‌اي رسول خدا! فاطمه خسته‌تر است. پيامبر كنار علي عليه‌السلام قرار گرفت و به كمك او به آرد كردن جو مشغول شد.»

«روزي پيغمبراكرم صلّي‌الله‌عليه‌وآله‌ به خانه ما آمدند، در حالي كه حضرت فاطمه سلام‌الله‌علي‌ها در كنار ديگي نشسته بودند و غذا را طبخ مي‌كردند و من هم عدس پاك مي‌كردم؛ پيغمبر اكرم مرا را در اين حالت ديد و به من فرمود:‌اي علي! از من بشنو و من جز آنچه خداوند فرمان داده چيزي نمي‌گويم. هر مردي كه در منزل به زنش كمك كند، به عدد هر موي بدنش عبادت يك سال كه روز‌ها را روزه گرفته و شب‌ها را به عبادت مشغول بوده به او داده مي‌شود و خداوند بزرگ به او پاداش صابران را عطا مي‌كند؛ همانند پاداشي كه به حضرت داوود، يعقوب و عيسي عليهم‌السّلام عطا كرد.»

«امير مؤمنان [علي عليه‌السلام] به خانه هيزم و آب مي‌آورد و جارو مي‌كرد و فاطمه آسياب و خمير مي‌كرد و نان مي‌پخت.»

حضرت علي عليه‌السلام در مورد حقوق همسران مي‌فرمود:

«مبادا بر زنان خود ستم روا داريد و آنان را از حق خويش محروم سازيد. هر كس به اندازه‌ يك درهم گوشت براي همسر و فرزندان خويش خريداري كند، مانند كسي است كه برده‌اي از فرزندان اسماعيل عليه‌السلام را آزاد ساخته است.»

همچنين حضرت علي عليه‌السلام در خصوص چگونگي تربيت فرزند مي‌فرمود:

«هر كسي فرزند كودكي داشته باشد، بايد كودكي كند.»

الهم عجل لولیک الفرجسلام، سرهندی هستم مدیر سایت گروه جنبش مردمی سبک زندگی اسلامی ، هدف از این سایت الگو گیری از سبک زندگی ائمه و بزرگان اسلام و ترویج سبک زندگی سالم در بین مردم می باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *