هَلْ مِنْ خَالِقٍ غَیْرُ اللَّهِ (فاطر/٣)

آیا آفریننده ای غیر از خدا هم هست ؟

شخصیت امام حسن مجتبی (ع) را بشناسید

زندگی نامه امام حسن مجتبی (ع)

امام‌ حسن‌ (ع‌) در شب‌ نيمه‌ ماه‌ رمضان‌ سال‌ سوم‌ هجرت‌ در مدينه‌ تولد يافت‌. وى‌ نخستين‌ پسرى‌ بود كه‌ خداوند متعال‌ به‌ خانواده‌ على‌ و فاطمه‌ عنايت‌ كرد. رسول‌ اكرم‌ (ص‌) بلا فاصله‌ پس‌ از ولادتش‌، او را گرفت‌ و در گوش‌ چپش‌ اقامه‌ گفت‌. سپس‌ براى‌ او بار گوسفندى‌ قربانى‌ كرد، سرش‌ را تراشيد و هموزن‌ موى‌ سرش‌ كه‌ يك‌ درم‌ و چيزى‌ افزون‌ بود – نقره‌ به‌ مستمندان‌ داد. پيامبر (ص‌) دستور داد تا سرش‌ را عطر آگين‌ كنند و از آن‌ هنگام‌ آيين‌ عقيقه‌ و صدقه‌ دادن‌ به‌ هموزن‌ موى‌ سر نوزاد سنت‌ شد. اين‌ نوزاد را ” حسن‌ ” نام‌ داد و اين‌ نام‌ در جاهليت‌ سابقه‌ نداشت‌. كنيه‌ او را ابومحمد نهاد و اين‌ تنها كنيه‌ اوست‌.

القاب امام حسن مجتبی (ع)

سبط، سید، زكى ، مجتبى است كه از همه معروفتر (مجتبى ) مى باشد.

امام حسن (ع) در نگاه اميرمومنان عليه السلام  

امام حسن مجتبي عليه السلام در نگاه علي عليه السلام شخصيتي بسيار بزرگ و ممتاز بود. حضرت علي عليه السلام از همان دوران کودکي – امام حسن که آيات الهي را براي مادرش فاطمه زهرا (س) مي خواند، اين گوهر گرانبها را شناخت و در طول سالياني که در کنار يکديگر بودند، همواره از فرزند خود تعريف، تمجيد و تقدير مي کرد. حتي در برخي از موارد، قضاوت يا پاسخ به سوالات علمي را به عهده اش مي گذاشت. نمونه هاي زير، بيانگر شخصيت علمي و جايگاه والاي آن حضرت در نزد پدر بزرگوارش مي باشد.

«قالَ الْحَسَن(علیه السلام) لِبَعْضِ وُلْدِهِ: یا بُنَىَّ لا تُواخِ أَحَدًا حَتّى تَعْرِفَ مَوارِدَهُ وَ مَصادِرَهُ فَإِذَا اسْتَنْبطْتَ الْخُبْرَةَ وَ رَضیتَ الْعِشْرَةَ فَآخِهِ عَلى إِقالَةِ الْعَثْرَةِ وَ الْمُواساةِ فِى الْعُسْرَةِ.» امام حسن(علیه السلام) به یكى از فرزندانش فرمود: اى پسرم! با احدى برادرى مكن تا بدانى كجاها مى رود و كجاها مى آید، و چون از حالش خوب آگاه شدى و معاشرتش را پسندیدى با او برادرى كن به شرط این كه معاشرت، بر اساس چشم پوشى از لغزش و همراهى در سختى باشد.

%d8%b4%d8%ae%d8%b5%db%8c%d8%aa-%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%85-%d8%ad%d8%b3%d9%86-%d9%85%d8%ac%d8%aa%d8%a8%db%8c-%d8%b9-%d8%b1%d8%a7-%d8%a8%d8%b4%d9%86%d8%a7%d8%b3%db%8c%d8%af-2

ویژگی های شخصیتی امام حسن مجتبی (ع)

  • تدریس معارف اللهی يکي از بهترين شواهد و دلايل شخصيت والاي امام حسن مجتبي عليه السلام اين است که وي از همان آغاز جواني، بلکه کودکي، آنچه را که از زبان پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله گرفته بود، سخاوتمندانه در اختيار ديگران قرار مي داد. نقل شده است که در مسجد رسول خدا صلي الله عليه و آله مي نشست و تشنگان معارف اسلامي گرداگردش مي نشستند. او به گونه اي سخن مي گفت که تشنگان علم و معرفت را سيراب نموده و ادله و براهين دشمنان را باطل کند…’
  • دومین ویژگی ایشان سخاوت است و این ویژگی نیز دارای اصل و فرع می باشد که عیار آن را مشخص می کند و این مثل نیز می تواند در همین راستا قرار گیرد؛ «کاسه رود جایی که قدح بازآید» و سخاوتی که بر مبنای «بدهم تا بدهند» و یا «برویم تا بیایند» باشد نیز از نوع ویژگی های عیار پایین است و در صورتی که این نوع نباشد، حقیقی است و خداوند نیز خریدار آن است.
  • عبادت ، ما در جامعه فیلم بازی کردن افراد را نیز می بینیم که فقط در نماز خم و راست می شوند و فیلم عبادت می کنند، اما بدانیم در این مکتب حتی به فیلم عبادت نیز پاداش می دهند، اما وقتی ناراحت و پشیمان می شویم که در برابر این پاداش، پاداشی بسیار بزرگتر از فیلم بازی کردن، پاداش حقیقی عمل است، آن روز افسوس می خوریم که چرا بازی کردیم و اصل عمل را درست و برای رضای خدا انجام ندادیم.
  • سومین ویژگی ادب ایشان است، در حالات ایشان نقل شده که من با مادرم سر یک بشقاب و سر یک کاسه غذا نمی خوردم. فاطمه زهرا سلام الله علیها پرسیدند چرا حسنم؟ گفتند: مادر می ترسم نگاه شما به لقمه ای باشد و من این لقمه را بردارم. فرمود پسرم مانعی ندارد. من به تو اجازه می دهم. این احترامی است که برای مادرش قائل بود.
  • چهارمین ویژگی وسعت وجود و صبر امام است ، در گودال قتلگاه شمر ملعون بر روی سینه امام حسین (علیه السلام) نشسته بود، امام با چشمانش با او کار می کردند و ایشان به این ملعون گفتند: اگر الان نیز توبه کنی خودم در آن دنیا تو را شفاعت می کنم، ولی شمر آن حضرت را برگرداند تا چشمانش به چشمان امام حسین (علیه السلام) نخورد. این نمونه ای بزرگ از حلم این خاندان را نشان می دهد.
  • عبادت خالصانه ویژگی بعدی امام است ، هر گاه وضو می‌گرفت تا نماز بخواند، بندبند تنش می‌لرزید و رنگ از رخسارش می‌پرید. به او می‌گفتند:« این چه حالی است؟» و او می‌فرمود:«هر کس می خواهد در برابر خدای صاحب عرش بایستد، سزاوار است چنین حالی داشته باشد.»
  • بخشندگی امام بزرگوار ، سه بار همه دارایی خود را با خدا تقسیم کرد؛ یعنی نیمی از آن را برای خود برداشت و نیمی را در راه خدا بخشید. پیشواى دوم شیعیان، در بذل و بخشش و دستگیرى از بیچارگان، سر آمد روزگار خویش و آرام بخش دل‏هاى دردمند و نقطه امید درماندگان بود . هیچ آزرده دلى نزد آن حضرت شرح پریشانى نمى‏كرد، جز آن كه مرهمى بر دل آزرده او مى‏نهاد و گاهى پیش از آن كه مستمندى اظهار احتیاج كند و عرق شرم بریزد، احتیاج او را بر طرف می ساخت و اجازه نمى‏داد رنج و مذلت‏ سؤال را بر خود هموار سازد!
  • علم بالای امام معصوم ، برترین علم‏ها، علمى است كه مستقیما از ذات الهى به شخصى افاضه شود كه به آن علم « لدنى‏» گفته می شود. خداوند در مورد حضرت خضر علیه السلام مى‏فرماید: « وعلمناه من لدنا علما»(۲۲)؛ «علم فراوانى از نزد خود به او آموخته‏ایم .» امام حسن مجتبى علیه السلام داراى چنین علمى بود .
  • شجاعت امام حسن ، برخی می پندارند که امام حسن (ع) شجاعت کمتری نسبت به سایر ائمه دارد که باید بگوییم چنین نیست اثبات این گفته چنین است :

۱ – امام حسن علیه السلام به همراه برادرش امام حسین علیه السلام در فتح شمال آفریقا با ده هزار رزمنده شركت كردند.

۲ – امام مجتبى علیه السلام در جنگ جمل، در ركاب پدر خود امیرالمؤمنین علیه السلام در خط مقدم جبهه مى‏جنگید و از یاران دلاور و شجاع على علیه السلام سبقت می گرفت و بر قلب سپاه دشمن حملات سختى مى‏كرد.

۳ – آن حضرت در جنگ صفین، در بسیج عمومى نیروها و گسیل داشتن ارتش امیرمؤمنان علیه السلام براى جنگ با معاویه، نقش مهمى به عهده داشت و با سخنان پرشور و مهیج ‏خویش، مردم كوفه را به جهاد در ركاب على علیه السلام و سركوبى خائنان و دشمنان اسلام دعوت نمود.

  • و سایر ویژگی های بی انتهای آن حضرت …

ویژگی های شخصیتی امام حسن (ع)سلام، سرهندی هستم مدیر سایت گروه جنبش مردمی سبک زندگی اسلامی ، هدف از این سایت الگو گیری از سبک زندگی ائمه و بزرگان اسلام و ترویج سبک زندگی سالم در بین مردم می باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *