«مِنْهَا خَلَقْنَاكُمْ وَفِيهَا نُعِيدُكُمْ وَمِنْهَا نُخْرِجُكُمْ تَارَةً أُخْرَى»


ما شما را از خاك آفريديم و در آن باز ميگردانيم و از آن نيز بار ديگر شما را بيرون مي‏آوريم.

سالانه ۲۶۶ هزار نفر در ایران به علل غیرطبیعی می میرند!

جی سبک – اندیشه و تجربیات ستارگان پرفروغ طب سنتی ایران مانند ابن سینا، زکریای رازی، علی بن عباس اهوازی، ابن ابی الصادق نیشابوری، سید اسماعیل جرجانی، عماد الدین محمود شیرازی، اخوینی بخاری، حسین عقیلی خراسانی شیرازی ،علی ابن ربن طبری، بهاء الدوله رازی و دانشمندان بزرگ و نامور دیگری از این دست حدود هشت قرن مرجع دانشگاههای طب در غرب و شرق جهان بوده است اما متأسفانه سلطه فرهنگ غرب باعث شده تا با نام و اندیشه ها و آراء  اندیشمندان غربی بیشتر آشنا باشیم و هویت فرهنگی خود را کنار بگذاریم.
آنچه از اواسط دوره قاجار و بطور مشخص در دوره رژیم گذشته در جهت غربزدگی، خودباختگی و احساس حقارت نسبت به پیشرفت های مادی جهان غرب القاء می گردید عرصه را بر طب سنتی و سبک زندگی اسلامی ایرانی تنگ کرد اما تحولی که به برکت انقلاب شکوهمند اسلامی و بازیابی هویت ملی و تلاش علمی  و سیاسی درجهت احیاِء تفکر دینی و اقتدار ملی صورت گرفت هماهنگ با دیگر عرصه ها، زمینه بازشناسی و احیاء مجدد طب اسلامی ایرانی را فراهم ساخته است.
بهره بردن از آیات قران کریم و احادیث و روایات معتبر تدوین شده هنوز آنگونه که باید در امور پزشکی مورد استفاده و استناد قرار نگرفته و علیرغم نقش بی بدیلی که آموزه های اسلامی و همچنین پزشکی سنتی می تواند در امر مهم پیشگیری و درمان ایفا کند متآسفانه هنوز طبابت و آموزش پزشکی کشور ما وابسته به غرب است.
در کشور ما پس از سالها تاخیر نابخشودنی، در دولت نهم، چند دانشکده با فعالیت محدود به آموزش طب سنتی در حد تربیت PHD مشغول می باشند که ضمن ضرورت، جهت تربیت استاد و پژوهشگر در این رشته، متاسفانه به عنوان تنها اقدام، باعث ترویج و توسعه کشوری نشده و بیشتر مهار کننده گسترش مورد نیاز، در راستای سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری می باشد.

با عنایت به تأکیدات مکرر مقام ولایت در ابتدای سال ۹۲ مبنی بر دغدغه قلبی ایشان جهت پرداختن به طب اسلامی ایرانی، توسط وزارت بهداشت بستر اجرائی این امر قانونمند گردید، (تشکیل معاونت طب سنتی، تصویب دانشگاه جامع موردنیاز در شورای انقلاب فرهنگی، تدوین آیین نامه ها و موارد مؤثر دیگر) که متأسفانه به درخواست وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دولت یازدهم، کلیه این مصوبات توسط دولت لغو شد
از سال ۱۳۸۶ که نظام آموزش پزشکی کشور ورود دوره دکترای تخصصی طب و داروسازی سنتی را پذیرا شد، تنها کمتر از ۱۵ نفر دوره طرح خود را به  که متاسفانه به عنوان تنها اقدام، باعث ترویج و توسعه کشوری نشده و بیشتر مهار کننده گسترش مورد نیاز، در راستای سیاستهای ابلاغی می باشد.
در اینجا سوالی که از مسئولان محترم مطرح می شود این است که آیا این تعداد تربیت پزشکان متخصص برای این حجم مطالبه و مراجعه مردم به طب اصیل اسلامی ایرانی کا فی است؟

%d8%b3%d8%a7%d9%84%d8%a7%d9%86%d9%87-266-%d9%87%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d9%86%d9%81%d8%b1-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d9%87-%d8%b9%d9%84%d9%84-%d8%ba%db%8c%d8%b1%d8%b7%d8%a8%db%8c
ضمن اینکه اکثر این پزشکان بعنوان هیات علمی محسوب شده و عملا حق طبابت ندارند پس سوال مهم تر این است مردم برای درمان با طب سنتی به کدام مراکز مورد تایید وزارت محترم بهداشت مراجعه نمایند!!؟
و سوال مهمتر اینکه تا چه زمانی این همه تجربیات حکما و متخصصین غیردانشگاهی طب ایرانی اسلامی تنها به این علت که ایشان در دانشگاه تحصیل نکرده اند باید مغفول بماند و با ایشان برخورد شود!!؟؟

کلام آخر :

غفلت ما از طب بومی و اسلامی ایرانی می تواند منجر به این شود تا کشورهای پیشرفته در عمل از کشور ما پیشی بگیرند و ما در آینده ای نه چندان دور مجبور باشیم طب خود را نیز در مکتب غرب جستجو کنیم.

سالانه ۲۶۶ هزار نفر در ایران به علل غیرطبیعی می میرند!بسم الله الرحمن الرحیم ، سرهندی هستم مدیر سایت جنبش مردمی احیای سبک زندگی اسلامی ، هدف ما از گردآوری این سایت الگو گیری از بزرگان اسلام و ترویج زندگی سالم است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *