هَلْ مِنْ خَالِقٍ غَیْرُ اللَّهِ (فاطر/٣)

آیا آفریننده ای غیر از خدا هم هست ؟

زردچوبه و خواص آن در طب سنتی

جی سبکزردچوبه ، این ادویه نام آشنا که امروزه در همه خانه ها با رنگ زعفرانی جایگاهی حتی بالاتر از زعفران را به خود اختصاص داده است. زادگاه اولیه اش در هند و بعد ها به چین و باقی کشور های آسیایی برده شد دارای عطری فوق العده و طعمی کمی تلخ که در ادویه هایی مانند : کاری مورد استفاده قرار می گیرد. بهره برداری از زردچوبه در ایران به مرحله اجرایی نرسیده است، با توجه به اینکه در مناطق جنوبی مانند استان کرمان شهرستان جیرفت و کهنوج که آب و هوایی مانند هندوستان را دارا هستند. این ماده غذایی مصارف بسیاری در صنعت رنگ و صنعت غذایی دارد که در ادامه ابتدا به شرح کلی گیاه و سپس به شرح خواص درمانی آن خواهیم پرداخت.

گیاهی است پایا ، ارتفاع آن به بیش از یک متر می رسد که دارای ساقه های زیر زمینی متورم و ریز می باشد  که از آن ها چندین ساق هوایی به عمل می آید . برگ های گیاه زرد چوبه شبیه برگ های گیاه موز است با رنگ سبز روشن به درازای پنجاه تا نود سانتی متر در قسمت پائین ساقه بدون دم برگ در قسمت بالای برگ ها به طور کامل دیده می شوند . ساق گلدار آن از بین برگ ها خارج می گردد . گل های ان به صورت دسته سنبله به رنگ زرد است .تخم آن ریز و سیاه رنگ است . این تخم ها اکثرا بدون نطفه میباشد.

زردچوبه طبیعت گرم و خشک دارد.

موارد استفاده از سیب زمینی

آشپزی : زردچوبه بیشتر به عنوان ادویه برای رنگ غذا مصرف دارد کمتر غذایی است که زردچوبه در آن مصرف نگردد به همین عنوان آن را زعفران هندی می گویند.

ضرب دیدگی : دنبه گوسفند ۱۰۰ گرم زردچوبه ۱ قاشق غذاخوری ، خرما ۱۰ عدد هر سه را با هم نرم کوبیده و یا چرخ کنید تا خمیری نرم و چسبنده بدست آید ، محل ضرب دیده را با آب گرم و صابون شستشو کنید سپس خمیر بدست آمده را روی محل پهن کرده یک ورق روزنامه قرار داده با باند کشی ببندید

 درد مفاصل : مقداری زردچوبه و روغن گاو را مخلوط کرده و روی محل بمالید اگر در فصلی قرار دارید که نور مستقیم آفتاب برای پوست سوزش ایجاد نمی کند مقابل نور مستقیم آفتاب قرار گرفته و چند دقیقه ای بعد از چرب کردن در همان محل استراحت کنید .

 درد دندان : غرغره و نگهداشتن دم کرده زردچوبه در دهان در کاهش دندان درد تاثیر بسیاری دارد.

مصرف زردچوبه  : محرک ادرار آور ، بادشکن ، اشتها آور ، ضد اسهال خونی ، ضد سرطان خون می باشد . هر گونه خون ریزی را بند می آورد ، گردش خون را تنظیم می کند ، در حل کردن لخته خون اثر بارزی دارد و برای بی نظمی پریود نقش موثری دارد. ترشح صفرا را از طریق کبد تحریک می کند و آن را افزایش می دهد. سرفه های شدید را تسکین می دهد ./حکیم تهرانی

زردچوبه و خواص آن در طب سنتی

زردچوبه و خواص آن در طب سنتیسلام، سرهندی هستم مدیر سایت گروه جنبش مردمی سبک زندگی اسلامی ، هدف از این سایت الگو گیری از سبک زندگی ائمه و بزرگان اسلام و ترویج سبک زندگی سالم در بین مردم می باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *