هَلْ مِنْ خَالِقٍ غَیْرُ اللَّهِ (فاطر/٣)

آیا آفریننده ای غیر از خدا هم هست ؟

خوردن سالاد چه کسانی را لاغر می کند؟

جی سبک – از دیدگاه طب ایرانی استفاده از سالاد سبزيجات تازه و كاهو برای کاهش وزن توصیه می شود ولی نه برای همه با هر مزاجی ، بیشتر انواع سالادها دارای مزاج سرد و تر هستند ، بخصوص سالادهای كاهو و خیار و گوجه (سالاد شیرازی) که معمولا مصرف آن به همراه آبغوره و آبليمو بيشترمرسوم است و از آنجا که انواع چاقی از دیدگاه طب ایرانی به دو دسته :

در افراد گرم مزاج مصرف سالاد منجر به تعدیل مزاج و کمک به كاهش وزن می شود و اگر در مصرف آن زياده روی نشود عارضه خاصی ندارد، ضمن اینکه سالاد سبزیجات حرارت عمومی بدن را در افراد گرم مزاج بخصوص در فصول گرم سال تعدیل می بخشد .

خوردن سالاد چه کسانی را لاغر می کند؟ (1)

چاقی مربوط به افراد با مزاج سرد و تر و چاقی در افراد گرم و تر تقسیم می شود ، مصرف زیاد سالاد می تواند برای مزاج سرد و تر مضر باشد .

اما به مزاج های سرد و تر كه اغلب دچار پف آلودگی هستند مصرف زیاد سالاد را توصیه نمی کنیم ، چون سالاد می تواند باعث افزايش رطوبت و سردی بدن شده و مشكلات جديدی برای فرد ایجاد کند .  این افراد به جای سالاد باید از گرمیجاتی كه در حجم كم انرژی نسبتا زيادی آزاد می كنند و باعث افزايش متابوليسم (سوخت و ساز) بدنی می شوند استفاده کنند . پودر زيره سياه يا سبز ، نعناع خشک ، آويشن ، چای دارچين ، زعفران ، زنجبيل و تنقلاتی نظير مغز پسته و بادام و مويز و در مقوله مواد غذایی گوشت قرمز لطيف به صورت كباب شده مثل دل مرغ محلی يا چنجه از جمله خوراکی هایی هستند که در افراد با مزاج سرد و تر با افزايش انرژی و رفع رطوبات زايد موجب لاغری می شود .

خوردن سالاد چه کسانی را لاغر می کند؟ (3)  

نکته قابل توجه دیگری که دانستن آن لازم است اینکه سالادی که در آن علاوه بر صیفی و سبزیجات از سس ، تخم مرغ ، حبوبات ، سیب زمینی ، نودل ، مرغ ، ماهی تن و سایر ترکیبات کالری زا استفاده شده باشد، نه تنها رژیمی نیست بلکه مانند یک پرس غذای اصلی  تا ۱۰۰۰ کالری انرژی تولید کرده تولید کرده و این نوع سالاد را باید یک غذای نسبتا سبک در نظر گرفت .

خوردن سالاد چه کسانی را لاغر می کند؟ (4)

نکته مهم

سالاد را نباید به همراه وعده های غذایی مصرف کرد بلکه باید یا به جای وعده اصلی غذا یا بین دو وعده غذای اصلی مصرف شود . به این ترتیب سالاد با ایجاد سیری نسبی هم از پرخوری جلوگیری می کند و هم محتوای فیبر آن موجب حرکت و فعالیت درست روده ها شده و به اجابت مزاج سریع تر کمک می کند .

خوردن سالاد چه کسانی را لاغر می کند؟سلام، سرهندی هستم مدیر سایت گروه جنبش مردمی سبک زندگی اسلامی ، هدف از این سایت الگو گیری از سبک زندگی ائمه و بزرگان اسلام و ترویج سبک زندگی سالم در بین مردم می باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *