هَلْ مِنْ خَالِقٍ غَیْرُ اللَّهِ (فاطر/٣)

آیا آفریننده ای غیر از خدا هم هست ؟

توصیه های غذایی طب سنتی در ماه مبارک رمضان

توصیه های غذایی طب سنتی در ماه مبارک رمضان

جی سبک – بسم الله الرحمن الرحیم ،  از جمله قله های طب اسلامی که به راستی باید به آن افتخار کرد روش نظام مند و دقیق تغذیه در طب اسلامی است.

به جرات می توان گفت که تغذیه و رعایت نکات بهداشتی در طب اسلامی، آن چنان قدرتمند هستند که اگر اسلام هیچ دارویی نداشت با همین سفارشات و دستورات می توانست سلامت همه اجتماع را تضمین کند.

توصیه های غذایی طب اسلامی در ماه مبارک رمضان

 

۱ – سویق

سخن از تغذیه اسلامی که به میان می آید نمی شود که از سویق و خواص آن حرفی به میان نیاید.

از جمله شاه کارهای طب اسلامی، همین سویق های ساده و بی نظیر است.
روایت متعددی استفاده از سویق را به ما تذکر می دهند. تا جایی که در روایت آمده دستور سویق با وحی از آسمان نازل شده است. همچنین سویق گوشت می رویاند و استخوان را تقویت می کند.

با این توضیح اگر سویق جزئی از سحری ما باشد می تواند بسیار به ما کمک کند تا دوچار ضعف و کمبود انرژی نشوییم. از بین سویق ها ، سویق گندم و جو در این خاصیت بهترین کارکرد را دارند.

رفع_عطش_در_ماه_رمضان

 

۲ – رفع عطش

مسئله مهمی که در ماه رمضان خصوصا در این سال ها که ماه رمضان در تابستان قرار گرفته مقداری آزار دهنده است عظش و تحمل گرما است.

 

دو توصیه برای رفع عطش

استفاده از سویق خصوصا سویق عدس که در روایات به عنوان رفع کننده عطش، خنک کننده و تقویت کننده معده شمرده شده است.

آب_و_خرما

استفاده از دستور خرما و آب
این دستور به این صورت است که باید ۳ یا ۵ یا ۷ عدد خرما مصرف شود. به این صورت که ابتدا یک عدد خرما خورده شود و بعد از آن نصف استکان آب خنک نوشیده شود. این روند تا ۳ یا ۵ یا ۷ خرما ادامه پیدا کند. در این صورت شخص کمتر دچار عطش خواهد شد.

با توجه به ارزش غذایی خرما، اگر مقداری سویق مثلا دو قاشق غذاخوری به صورت خشک یا حتی حلوای سویق، مصرف شود و این تعداد خرما با این دستور استفاده شود هم قوت کافی را به دست خواهیم اورد و هم دوچار عطش نخواهیم شد.

شیر_و_گوشت_در_ماه_رمضان

۳ – غذای معجزه گر شیر و گوشت

از جمله بهترین غذاهای طب اسلامی بلکه بهترین و مقوی ترین غذا در طب اسلامی همین غذا می باشد.در ماه مبارک رمضان بسیار مناسب است که از این غذای بسیار مقوی مصرف شود تا دوچار ضعف نشوییم.

چوب_مسواک_زیتون

۴ – مسواک زیتون و افطار با آب ولرم

از جمله آداب اسلامی که در ماه مبارک رمضان بسیار تاثیر محسوس و خوبی دارد استفاده از مسواک است خصوصا مسواک زیتون زیرا این مسواک علاوه بر این که دهان و دندان ها را پاکیزه می کند و تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از پوسیده شدن دندان ها دارد دهان را به طور قابل توجهی خوشمزه می کند.

مورد بسیار بسیار خوب بعدی افطار با آب ولرم است که در مطلبی جداگانه فواید آن بیان شد. تنها این نکته را تذکر بدهیم که استفاده از مسواک زیتون و افطار با آب ولرم (آب جوشیده ولرم) دهان را بسیار خوشمزه می کند. الهم عجل لولیک الفرج

image_pdfخروجی PDFimage_printچاپ


سلام، سرهندی هستم مدیر سایت گروه جنبش مردمی سبک زندگی اسلامی ، هدف از این سایت الگو گیری از سبک زندگی ائمه و بزرگان اسلام و ترویج سبک زندگی سالم در بین مردم می باشد.


2 نظر برای “توصیه های غذایی طب سنتی در ماه مبارک رمضان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *