«مِنْهَا خَلَقْنَاكُمْ وَفِيهَا نُعِيدُكُمْ وَمِنْهَا نُخْرِجُكُمْ تَارَةً أُخْرَى»


ما شما را از خاك آفريديم و در آن باز ميگردانيم و از آن نيز بار ديگر شما را بيرون مي‏آوريم.

توصیه های غذایی طب سنتی در ماه مبارک رمضان

جی سبک – بسم الله الرحمن الرحیم ،  از جمله قله های طب اسلامی که به راستی باید به آن افتخار کرد روش نظام مند و دقیق تغذیه در طب اسلامی است.

به جرات می توان گفت که تغذیه و رعایت نکات بهداشتی در طب اسلامی، آن چنان قدرتمند هستند که اگر اسلام هیچ دارویی نداشت با همین سفارشات و دستورات می توانست سلامت همه اجتماع را تضمین کند.

توصیه های غذایی طب اسلامی در ماه مبارک رمضان

۱ – سویق
سخن از تغذیه اسلامی که به میان می آید نمی شود که از سویق و خواص آن حرفی به میان نیاید.

از جمله شاه کارهای طب اسلامی، همین سویق های ساده و بی نظیر است.
روایت متعددی استفاده از سویق را به ما تذکر می دهند. تا جایی که در روایت آمده دستور سویق با وحی از آسمان نازل شده است. همچنین سویق گوشت می رویاند و استخوان را تقویت می کند.

با این توضیح اگر سویق جزئی از سحری ما باشد می تواند بسیار به ما کمک کند تا دوچار ضعف و کمبود انرژی نشوییم. از بین سویق ها ، سویق گندم و جو در این خاصیت بهترین کارکرد را دارند.

رفع عطش ماه رمضان

۲ – رفع عطش
مسئله مهمی که در ماه رمضان خصوصا در این سال ها که ماه رمضان در تابستان قرار گرفته مقداری آزار دهنده است عظش و تحمل گرما است.

دو توصیه برای رفع عطش
استفاده از سویق خصوصا سویق عدس که در روایات به عنوان رفع کننده عطش، خنک کننده و تقویت کننده معده شمرده شده است.

آب و خرما

استفاده از دستور خرما و آب
این دستور به این صورت است که باید ۳ یا ۵ یا ۷ عدد خرما مصرف شود. به این صورت که ابتدا یک عدد خرما خورده شود و بعد از آن نصف استکان آب خنک نوشیده شود. این روند تا ۳ یا ۵ یا ۷ خرما ادامه پیدا کند. در این صورت شخص کمتر دچار عطش خواهد شد.

با توجه به ارزش غذایی خرما، اگر مقداری سویق مثلا دو قاشق غذاخوری به صورت خشک یا حتی حلوای سویق، مصرف شود و این تعداد خرما با این دستور استفاده شود هم قوت کافی را به دست خواهیم اورد و هم دوچار عطش نخواهیم شد.

معجزه شیر و گوشت

۳ – غذای معجزه گر شیر و گوشت
از جمله بهترین غذاهای طب اسلامی بلکه بهترین و مقوی ترین غذا در طب اسلامی همین غذا می باشد.در ماه مبارک رمضان بسیار مناسب است که از این غذای بسیار مقوی مصرف شود تا دوچار ضعف نشوییم.

مسواک زیتون

۴ – مسواک زیتون و افطار با آب ولرم
از جمله آداب اسلامی که در ماه مبارک رمضان بسیار تاثیر محسوس و خوبی دارد استفاده از مسواک است خصوصا مسواک زیتون زیرا این مسواک علاوه بر این که دهان و دندان ها را پاکیزه می کند و تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از پوسیده شدن دندان ها دارد دهان را به طور قابل توجهی خوشمزه می کند.

مورد بسیار بسیار خوب بعدی افطار با آب ولرم است که در مطلبی جداگانه فواید آن بیان شد. تنها این نکته را تذکر بدهیم که استفاده از مسواک زیتون و افطار با آب ولرم (آب جوشیده ولرم) دهان را بسیار خوشمزه می کند. الهم عجل لولیک الفرجبسم الله الرحمن الرحیم ، سرهندی هستم مدیر سایت جنبش مردمی احیای سبک زندگی اسلامی ، هدف ما از گردآوری این سایت الگو گیری از بزرگان اسلام و ترویج زندگی سالم است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *