هَلْ مِنْ خَالِقٍ غَیْرُ اللَّهِ (فاطر/٣)

آیا آفریننده ای غیر از خدا هم هست ؟

بال زنبوری کوچک ترین پرنده دنیا

جی سبک – بسم الله الرحمن الرحیم ، پرنده بال زنبوری (bee hummingbird) یا همان مرغ مگس کوچک ترین پرنده دنیاست ، این در حالی است که این پرنده فقط ۲ گرم وزن دارد ، این موجود در قاره آمریکا زندگی می کند ، این پرنده از شهد گل و گیاهان تغزیه می کند میتوان گفت شباهتش به زنبور است که آن را «بال زنبوری» می نامند.

بال زنبوری مجبور است که با تناوب بسیار بالا غذا بخورد یا اینکه برای صرفه جویی در میزان مصرف انرژی به یک خواب عمیق برود که به آن مرگ کاذب هم گفته می شود ، برای همین در شب ها که این پرنده نمی تواند غذا بخورد لازم است کمترین میزان ممکن از انرژی خود را مصرف کنند تا دمای بدنش را حفظ نماید.

این پرنده در هر ثانیه ۲۰۰ مرتبه بال های خود را تکان می دهد.
زمانی که فصل جفت گیری بال زنبوری فرا می رسد، گونه های نر آن رنگ سبز آبی خود را از دست می دهند و در مقابل یک کلاه صورتی رنگ متمایل به قرمز بر سر می کنند  و آوازهایی زیبا سر می دهند و بدین سان گونه های ماده را به سمت خود جذب می کنند.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

مرغ مگس (4)

مرغ مگس (3)

پس از آنکه گونه ماده دو تخم کوچک خود را که ابعادشان به اندازه دانه قهوه است، گذاشت به هیچ وجه اجاز نزدیک شدن گونه نر به آشیانه و بالاخص تخم ها را نمی دهد چراکه پرنده نر پرهای براقی دارد و می تواند درندگان و دشمنان را به سمت خود جذب کند.

این پرنده در حدود یک پانزدهم اونس (یعنی کمتر از یک سکه ده سنتی) و ابعاد آشیانه آن نیز کوچک تر از یک سکه ۲۵ سنتی است.

ظرافت ، زیبایی ، تیزی و چابکی و سایر ویژگی های این پرنده انسان را به شگفتی های خالق بزرگ به فکر فرو می برد ، بله مُسلما این زیبایی ها برگرفته از آفرینش خالق زیبایی است و نمی توان منکر آن شد.

«تبارک الله احسن الخالقين» ، الهم عجل لولیک الفرج

منبع : ویرد
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *