باب الحوائج را بشناسید

جی سبک – بسم الله الرحمن الرحیم ، شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که باب الحوائج لقب کدام معصومین است و چرا این عزیزان را با این نام می خوانند ، بر اساس منابع معتبر باب الحوائج بزرگانی می باشند که در عین مظلومیت به شهادت رسیده و هرکس از جوار این عزیزان دعایی نماید با دست خالی برنخواهند گشت.

  1. حضرت امام موسی کاظم (ع)
  2. حضرت ابوالفضل عباس (ع)
  3. حضرت رقیه (س)
  4. حضرت علی اصغر (ع)

امام موسی کاظم باب الحوائج

حضرت امام موسی کاظم (ع)

این امام گرانقدر به مدت 35 سال زیست و در سن 20 سالگی به امامت رسید ، امام موسی کاظم (ع) در زمان هارون الرشید بمدت 4 سال زندانی بود و پس از جابجایی های وی از زندانی به زندان دیگر سر انجام شاه ملعون آن زمان نتوانست خورشید حق آن زمان را با خواسته های خویش منطبق نماید ، بنابراین تصمیم به قتل آن حضرت نمود و سر انجام امام به را به زندان سندى بن شاهک برده و در همانجا بوسیله خرمای زهر آلود آن بزرگوار را به شهادت رساندند.

روایت شده که زمانی که پیکر آن معصوم را حمل می کردند بخاطر سنگینی قل و زنجیر جابجایی بسیار سخت بود.

شهادت حضرت ابوالفضل باب الحوائج

حضرت ابوالفضل عباس (ع)

حضرت عباس از معدود غیرمعصومین هستند که از معصوم برای ایشان زیارتنامه صادر شده است. از حضرت امام صادق(ع) زیارتنامه‌ ای برای حضرت ابوالفضل روایت شده است ، حضرت عباس (ع) از همه شهیدان والاتر و اطاعتش از امام خویش، کاملتر بود.

کریمى از دودمان کریمان که چون حاجتمندى سوى او روى کند، خواسته‏ هایش را برآورده مى‏سازد.

حضرت عباس بر میل طبیعی خود که جنگ با دشمنان ولایت است پای می‌گذارد و فرمان ولایت را اطاعت می‌کند و وارد عرصه جنگ نمی‌شود و شاهد شهادت عزیزان، برادران و اصحاب امام حسین می‌شود و زمانی هم که همه یاران امام به شهادت می رسیدند و تنها حضرت عباس باقی ماند به نزد امام حسین رفته تا اذن میدان بگیرد اما با این جمله امام مواجه می‌شود که “شما اگر بتوانید برای طفلان تشنه آب بیاورید”.

حضرت عباس باز اطاعت امر مولای خود می‌کند و مأموریت آوردن آب را انجام می‌دهد و وقتی در این امر ناکام می‌ماند دشمن حضرت را محاصره کرده و دستان مبارکش را قطع و مشک آب را هدف قرار می‌دهد. او که دیگر روی آمدن به سمت امام را ندارد در همان جا در نبرد نابرابر به شهادت می‌رسد.

حضرت رقیه (س)

شهادت حضرت رقیه در دشت کربلارقیه از «رقی» به معنی بالا رفتن و ترقی گرفته شده است. گویا این اسم لقب حضرت بوده و نام اصلی ایشان فاطمه بوده است ، حضرت رقیه (س) در واقعه عاشورا حدود سه یا چهار سال سن داشت که بعد از شهادت امام حسین (ع) و یارانش در عصر عاشورا به همراه دیگر زنان بنی‌هاشم توسط سپاه یزید به اسیری رفت.
از درون خرابه‌های شام، صدای کودکی به گوش می‌رسید. همه آنهایی که در میان اسرا بودند، خوب می‌دانستند که این صدای رقیه، دختر کوچک امام حسین (ع) است. او حالا از خواب بیدار شده بود و سراغ پدرش را می‌گرفت. انگار که خواب پدرش را دیده بود. یزید دستور داد سر امام حسین (ع) را به دختر کوچک نشان دهند و او را ساکت کنند، اما وقتی حضرت رقیه (ع) و امام حسین ع باز هم به هم رسیدند، اتفاق جانسوزی افتاد و هنگامی که سر پدر در آغوشش بود، جان سپرد.

طفل شیرخواره کربلا حضرت علی اضغر

حضرت علی اصغر (ع)

حضرت علی اصغر (ع) طفل شیرخواره حضرت امام حسین (ع) مظلوم بی دفاع دشت کربلا بود که با اصابت تیر سه شعبه حرمله ملعون در آغوش پدر بزرگوارش امام حسین (ع) به شهادت رسید.

الهم عجل لولیک الفرج …